قال الله تبارک وتعالی :یا ایها الذین آمنوا لاتبطلوا صدقاتکم بالمن والاذی کالذی ینفق ماله رئاءالناس.1

خداوند متعال می فرمایند:ای کسانی که ایمان آورده اید!بخشش های خود را بامنت وآزار تباه نکنید.ومانند کسانی نباشید که مال خود را برای نشان دادن به مردم انفاق  می کنند.

پس ازمراسم مجلس ترحیم با شكستگی وشرمندگی به خانواده وفرزندان مصیبت زده ی دوستش ابراز داشت كه می خواهم به شما چیزی بگویم وناچارم از شما چیزی بخواهم.همه فرزندان سرا پا گوش کردند به حرفهای رفیق شفیق پدرشان.

فلانی حق وحقوق زیادی گردن من داشت ولی ازمن سند وشاهدی نگرفته بود می خواهم مقداری از آن حق وحقوق را به شما تقدیم کنم از شما خواهش می كنم كه وضعیت نداری مرا رعایت  كنید وبه اقساط ماهیانه  آن را از من باز پس بگیرید،چون گرفتارم وتوان پرداخت یك جا ندارم.تصور خانواده از آن حق وحقوق این شد که این شخص به پدرشان بدهکار بوده ولی منظور دوست پدرشان حقوق مومن برگردن مومن بود.

آن خانواده با عزت وحتی با غرور، اقساط ماهیانه را می گرفتند  آن خانواده هیچ وقت متوجه نشدند این قضیه یک انفاق وصدقه ای بیش نبوده هم عزت آن خانواده حفظ شد هم کار صدقه دهنده وانفاق کننده پنهان وسالم ماند از ریا وغیره.
نتیجه صدقه پنهانی:: بی ریا بودن عمل صدقه دهنده وخلوص نیت او وشرمنده وخجل نشدن صدقه گیرنده.
قال رسول الله(صلی الله علیه وآله وسلم):من ختم له بلا اله الا الله دخل الجنه ومن ختم له بصیام یوم دخل الجنه ومن ختم لهبصدقه یرید بها وجه الله عز وجل دخل الجنه.
پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله وسلم)می فرمایند:هرکس عمرش با لا اله الا الله تمام شود وارد بهشت می شود.هرکس عمرش را با یک روز روزه به پایان برساند وارد بهشت می شود.وکسی هم که پایان عمرش با صدقه ای باشد(که هدف رضایت خداوند باشد)وارد بهشت می شود2.


1:سوره بقره آیه 264
2:کتاب من لا یحضر ج2ص183
طبقه بندی: فضایل اخلاقی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مهر 1390 توسط masuod
نمایش نظرات 1 تا 30