قال امام الصادق علیه السلام:((القلب حرم الله فلا تسکن فی حرم الله  غیر الله)).

امام صادق علیه السلام می فرمایند:دل حریم ومنزل خداوند است درمنزل خداوند غیر اورا ساکن نکنید.1

حضرت سلیمان (علیه السلام ) گنجشكى را دید كه به گنجشگ ماده خود می گفت : براى چه از من دورى می جویی؟ و در مقابل خواسته هاى من تسلیم  نمى شوى؟ و درحالی که اگر بخواهم  بارگاه و قبه سلیمان رابا منقارم گرفته و به دریا مى اندازم.
حضرت سلیمان(علیه السلام) از سخن گنجشك به تبسم آمده ، و آن ها را به پیش خود فراخوانده و گفت : چگونه می توانى چنین كارى را بجا آورى ؟
گنجشك پاسخ داد: نمى توانم یا رسول الله ، ولى مرد گاهى خود را در مقابل زوجه اش بزرگ و توانا نشان داده . و بخاطر تعظیم و تزیین خود اظهاراتى می كند، و گذشته از اینها شخص محبّ در گفتار و رفتار و حركاتش در مورد ملامت واقع نمی شود.
حضرت سلیمان (علیه السلام)به گنجشك ماده فرمود: براى چه از اطاعت زوج خود سرپیچى كرده ، و خود را تسلیم او نمیكنى ؟ در صورتی كه او تورا دوست می دارد.
گنجشك ماده گفت : یا رسول الله ! او در محبت به من صادق نیست ، زیرا كه به جز من به گنجشک دیگرى هم علاقه و محبت دارد.
این سخن در قلب حضرت سلیمان (علیه السلام ) اثر شدیدى بخشید طوری که گریه و زارى  نمود، و سپس مدت چهل روز از میان مردم كناره گیرى كرد و پیوسته از پروردگار جهان مسئلت می نمود: كه محبت و علاقه او را نسبت به خودش خالص كرده و علاقه هاى دیگر را از قلب او خارج كند.


محبت تابع جلال وعظمت محبوب ومعشوق است"واین محبت در اثر نیکوئی واحسان اوحاصل می شود"وهرچه احسان او بیشتر شود طبیعتا محبت وعلاقه به اوهم بیشتر ومحکم تر خواهد شد.

علامت شدت محبت به معشوق ومحبوب این است که انسان در مقابل او از محبت وعلاقه به دیگری صرف نظر کند.

وچون خداوند متعال از جهت جلال وعظمت برهمه موجودات برتری داردونعمت ها ونیکوئیهای او از حد شمارش فراتر است پس ما باید بیش از بیش نسبت به او ابراز علاقه وصمیمیت کنیم وهرگونه علاقه ومحبت به دیگری را در مقابل محبت به خدا فدا نماییم.

وتنها در این صورت است که شرط بندگی را به جا آورده ایم.1:منهاج النجاح ص63
طبقه بندی: فضایل اخلاقی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 20 آبان 1390 توسط masuod
نمایش نظرات 1 تا 30