پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله وسلم)فرمودند:شنونده بدگویی از مردم همانند شخص بدگو کننده است.و شنونده غیبت همانند غیبت کننده است در کار حرام .

 

شیخ بهایی درکتاب کشکول می نویسد:روزی در مجلس بزرگی ذکر من شده بود شنیدم یکی از حاضرین که ادعای دوستی بامن می کرد.شروع به به غیبت از من کرده بود و علاوه بر آن تهمت های ناروایی به من نسبت داده بود .

آن موقع که فهمید جریان به گوش من رسیده و از غیبت و تهمت او نسبت به خودم اطلاع پیدا کرده ام نامه بلند بالایی برایم نوشت و اظهار پشیمانی و درخواست رضایت در آن نامه  کرد.

 در جوابش نوشتم ......

خداوند تو را پاداش دهد به خاطر هدیه ای که برایم فرستادی چون هدیه تو باعث سنگینی کفه حسنات اعمالم شد.

چون از پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم)روایت شده که حضرت چنین فرمودند: روز قیامت بنده ای رادر مقام حساب می آورند کارهای نیکش در یک کفه وکارهای زشتش را در کفه دیگر می گذارند. کفه گناه سنگین تر می شود در این هنگام ورقه ای بر روی حسنات قرار می گیرد.کارهای نیکش به واسطه آن اعمال زیادتر از گناهانش می شود بنده عرض می کند: پروردگارا آنچه عمل خوب داشتم در کفه حسنات وجود داشت این ورقه چه بود من که چنین اعمالی نداشتم؟ خطاب  می رسد: این در مقابل سخنانی است که درباره توگفته اند در حالی که تو از آن سخنان پاک بودی.

این روایت مرا وادار می کند که سپاسگذار تو باشم به واسطه اعمالی که به من رساندی.

 

 

 

عادت مانیست رنجیدن زکس

 

ور بیاراید نگوییمش به کس

 

ور بر آرد دود ازبنیاد ما

 

آه آتشبازناید یاد ما

 

ورنه ماشوریدگان در یک سجود

 

بیخ عالم رابیاندازیم زود

 

رخصت ارباید زماباد سحر

 

عالمی دردم کند زیر وزبر

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 مهر 1389 توسط masuod