لطفا نكاتی در مورد اخلاق رفتارهای اجتماعی منطبق با اسلام بیان كنید؟

بهترین روش رفتار با دیگران را مى‏توان از كلام رسول‏اكرم (ص)  آموخت كه  فرمودند: «هیچ یك از  شما  مؤمن  نیست مگر این كه براى برادرش آن بخواهد كه براى خود  مى‏خواهد» و یا در جاى دیگر فرمود: « دست خود را بر سر هر كس كه مى‏خواهى بگذار و  براى او آن بخواه كه براى خود مى‏خواهى» 1

بنابراین اگر روشى را دوست دارید كه مردم آنگونه با شما رفتار كنند، به همان روش با دیگران برخورد كنید. هر چه را براى دیگران پیشنهاد مى‏كنید همان بهترین روش است و شما نیز بر اساس آن با آنان رفتار كنید. زیرا انسان جز انتظار خوش رفتارى از مردم ندارد، كمترین اهانتى را از سوى آنان  نمى‏پذیرد راضى نیست كه كسى به او تهمت زند، و نمى‏پسندد كه كسى از معایب او پیش دیگران سخن بگوید هر چند آن عیوب را واقعا داشته باشد. در اینجا ما به بعضى از فنون اساسى در رفتار با دیگران اشاره مى‏كنیم: ....

1 اگر خواستید شخصى را نسبت به موضوعى متقاعد سازید سعى نكنید پیرامون آنچه شما مى‏خواهید با او به جر و بحث بپردازید بلكه اول از خواسته خود كوتاه بیایید و خواسته او را در نظر بگیرید آنگاه نظر خودتان را مطرح كنید.

2 در روابط اجتماعى با دیگران سعى كنید از انتقاد، سرزنش و گلایه خوددارى كنید.

3 سعى كنید نكات مثبت در رفتار و شخصیت دیگران را شناسایى كرده و آنها را بخاطر آن ویژگیها و رفتارها، تحسین صادقانه داشته باشید نه آنكه روى نكات منفى وى انگشت گذاشته او را مذمت كنید.

4 سعى كنید شنونده خوبى براى دیگران باشید و دیگران را تشویق كنید درباره خود با شما حرف بزنند.

5 به دیگران احترام بگذارید و كارى كنید كه احساس كنند مهم و با ارزش هستند و این كار را صمیمانه انجام دهید.

6 در برخورد با دیگران با چهره‏اى گشاده و لبخند سخن را آغاز كنید.

7 به جاى اینكه مستقیما به دیگران دستور دهید كارى براى شما انجام دهند، خواسته خویش را به شكل سؤال طرح كنید و به طور غیرمستقیم از آنها بخواهید خواسته‏تان را عملى كنند.

8 اگر دیگران كارى براى شما انجام دادند، آنها را به هر طریقى كه ممكن است خوشحال كنید و از آنها تشكر و قدردانى كنید.

ضمنا لازم است از حقوق دینى و اخلاقى اجتماعى اى كه دیگران بر انسان دارند شناخت بیشترى پیدا نمود تا در اداء آن حقوق تلاش كرد. طبیعى است گاهى «دیگران» والدین یا برادران و خواهران فرد است گاهى، اقوام و فامیل‏اند، گاهى نیز همسایگان و گاهى اساتید و معلمان و یا سایر افراد و مى‏باشند كه هر گروه و صنفى ویژگیها و حقوق خاص خود را دارند.

1.اصول کافی جلد4

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 خرداد 1390 توسط masuod
نمایش نظرات 1 تا 30